Sukcesja gospodarstw rolnych, czyli stopniowe przekazywanie funkcji kierowniczych i majątku gospodarstwa jest ważnym momentem strukturalnego dostosowania gospodarstwa rolnego do zmieniającej się sytuacji. W Polsce większość gospodarstw jest przekazywana w ramach tej samej rodziny, z pokolenia na pokolenie. Przekazanie majątku za życia dotychczasowego właściciela pozwala na zachowanie charakteru jednostki produkcyjnej oraz poprawę wyników ekonomicznych gospodarstwa. Objęcie gospodarstwa przez następcę za życia przekazującego gospodarstwo rolne zapobiega również konfliktom między spadkobiercami na tle dziedziczenia i tym samym eliminuje niekorzystne dla rolnictwa zjawisko rozdrobnienia agrarnego.
Czynnikiem odpowiadającym za zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesji międzypokoleniowej do tej pory było uznawane ubezpieczenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – otrzymanie emerytury rolniczej w pełnej wysokości formalnie uzależnione było od zaprzestania działalności rolniczej. Obecnie nie jest konieczne przekazanie gospodarstwa następcy, wystarczy jedynie np. jego wydzierżawienie.
Sukcesja w gospodarstwach rolnych jest równie ważna jak sukcesja firm rodzinnych. To ciągłość przekazywania gospodarstw rolnych kolejnym członkom rodziny rolnika ma bardzo duży wpływ na osiągnięcie sukcesu przez nowego właściciela-rolnika. Przygotowanie przyszłego rolnika do objęcia gospodarstwa rolnego powinno w pierwszej kolejności obejmować opracowanie i wdrożenie planu sukcesji gospodarstwa rolnego. Na etapie konstrukcji planu sukcesji, rolnik może przemyśleć wiele spraw dotyczących przyszłości gospodarstwa, a to może przełożyć się na zwiększenie produktywności gospodarstwa.