Zmiany dotyczą m.in. ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego i kodeksu cywilnego.
Dotychczas niezbędnym warunkiem zasiedzenia nieruchomości rolnej była konieczność posiadania statusu rolnika indywidualnego – zasiedzenie nieruchomości rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem nie było możliwe. Nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego, która weszła w życie 5 października uchyla art. 173 par. 3 kodeksu cywilnego. Oznacza to, że nieruchomość rolną może teraz zasiedzieć osoba niebędąca rolnikiem, a co ważne, osoba, która zasiedziała grunt, nie będzie już zobowiązana do prowadzenia gospodarstwa rolnego (o którym mowa w art. 2b ust. 1 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego), w skład, którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości.
Od 5 października 2023 r. użytek rolny musi mieć minimum 0,3 ha, aby cała nieruchomość została oznaczona w ewidencji jako rolna.
Sprecyzowano wyłączenie działania ograniczeń w nabywaniu nieruchomości rolnej, której powierzchnia wynosi do 0,30 ha. Znowelizowana ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego stanowi, że użytek rolny musi mieć minimum 0,3 ha, aby cała nieruchomość została oznaczona w ewidencji jako rolna (art. 1a pkt. 1 lit. b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego). Dotychczas, nawet jeżeli grunt miał powierzchnię 0,3 ha lub większą, ale tylko jego niewielki fragment był użytkiem rolnym, to cała działka była uznawana za nieruchomość rolną. Obecnie, jeżeli cała nieruchomość ma powierzchnię powyżej 0,30 ha, ale użytkowana rolniczo jest tylko jej część, o powierzchni poniżej 0,30 ha, ograniczenia w nabyciu całej nieruchomości nie obowiązują.
Ponadto obowiązek prowadzenia gospodarstwa rolnego 5 lat po nabyciu nie dotyczy nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 1 ha, jeżeli w dniu nabycia nieruchomość była położona w granicach administracyjnych miasta.