FARMY FOTOWOLTAICZNE

Wzrastające koszty energii są szczególnie dotkliwe dla rolników i dlatego zainteresowanie fotowoltaiką wśród nich jest coraz większe.

Instalacje fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem, np. w przypadku mało urodzajnych gleb. Panele fotowoltaiczne naziemne w gospodarstwie rolnym pozwalają na efektywne wykorzystanie przestrzeni. Instalacje prosumenckie nie zajmują zbyt dużej powierzchni, a sama farma fotowoltaiczna nie wyklucza jednoczesnego wypasu niektórych zwierząt hodowlanych, na przykład owiec. Połączenie wykorzystania ziemi do produkcji rolnej oraz do produkcji energii nazywane jest agrowoltaiką. Instalacje agrowoltaiczne są dopasowane do lokalizacji, dobierane pod konkretne potrzeby rolnika oraz uprawę.

Niezależnie od wybranego modelu instalacji farmy fotowoltaicznej, należy zwrócić uwagę na zapisy w umowie dzierżawy gruntu rolnego pod budowę farmy fotowoltaicznej, takie jak:

– reguły naliczania czynszu

– określenie zasad korzystania przez rolnika ze swojego gruntu w okresie od podpisania umowy do rozpoczęcia inwestycji oraz po jej wybudowaniu

– zdefiniowanie obowiązków stron wynikających z budowy i eksploatacji farmy fotowoltaicznej.